Częste zmiany, duża nieprzewidywalność, a do tego jeszcze sporo pracy administracyjnej. To właśnie twardy HR – ciągłe szukanie kompromisu pomiędzy czasem, ludźmi, ich kompetencjami i szybkością oraz jakością realizacji założonych celów biznesowych. Dbałość o planowanie czasu pracy, jego poprawność oraz zapewnienie płynności operacyjnej przedsiębiorstwa wcale nie należy do najprostszych zadań. Skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi stanowi kluczowy element sukcesu organizacji. W tej roli twardy HR, czyli obszar HR skoncentrowany na aspektach kadrowych, technicznych, administracyjnych i analitycznych odgrywa niebagatelną rolę.
Pod pojęciem HR twardy kryją się głównie zadania związane z obsługą administracyjną, kadrową i płacową firm (często określane także jako payroll). Twardy HR porusza również zagadnienia analityki HR.
Zakres działań przypisanych do twardego HR obejmuje:
naliczanie wynagrodzeń i sporządzanie list płac zgodnie z obowiązującymi przepisami,
tworzenie deklaracji i zaświadczeń do ZUS, US,
obliczanie składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne,
naliczanie składek na PFRON,
ustalanie i odprowadzanie zaliczek na podatek,
reprezentacja firmy przed ZUS, US,
przygotowywanie umów o pracę i umów cywilnoprawnych, aneksów do umów,
prowadzenie teczek osobowych, w tym dokumentacji elektronicznej (e-teczki),
przygotowywanie dokumentów związanych z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy,
wystawianie świadectw pracy,
obliczanie i pilnowanie harmonogramów urlopów,
kierowanie pracowników na badania lekarskie,
monitorowanie terminów istotnych dla obu stron stosunku pracy,
prowadzenie/kontrolowanie ewidencji czasu pracy, rejestracja nieobecności pracowników i urlopów wypoczynkowych,
pilnowanie przestrzegania obowiązujących przepisów w zakresie prawa pracy.
Praca w Dziale HR w obszarze twardego HR wymaga posiadania wielu określonych predyspozycji.
Konieczna jest doskonała znajomość aktualnie obowiązujących przepisów i ciągłe zdobywanie nowej wiedzy w zakresie zmian w prawie, jego interpretacji, etc. Osoby pracujące w zakresie twardego HR muszą nie tylko dobrze znać aktualne przepisy podatkowe, rachunkowe i z zakresu prawa pracy, ale także być zaznajomione z najnowszym oprogramowaniem i technologiami stosowanymi w codziennych obowiązkach.
Twardy HR wymaga także umiejętności analitycznego myślenia oraz takich cech jak terminowość i zdolność do określania priorytetów. Praca w tym obszarze związana jest z przetwarzaniem dużej ilości dokumentów, teczek oraz analizą obowiązujących przepisów. Osoba zajmująca się tym obszarem musi być dokładna, skrupulatna i rzetelna, zwracająca uwagę na szczegóły, aby uniknąć przeoczenia istotnych kwestii, które mogą skutkować karą finansową dla firmy. Konieczne jest tu także posiadanie zdolności do szybkiego wyszukiwania informacji i łączenia faktów.
Specjaliści ds. twardego HR są odpowiedzialni za kontakty z instytucjami państwowymi takimi jak ZUS, US, PFRON. Ważne zatem są także zdolności komunikacyjne i interpersonalne. Odporność na stres jest niezbędna, ponieważ praca na danym stanowisku nie zawsze jest spokojna. Sytuacje stresowe są często nieuniknione, a specjaliści ds. human resources muszą zachować spokój i umiejętność efektywnej pracy pod presją czasu.
Wielu specjalistów HR twardego współpracuje z działem księgowości, wspólnie opracowując dokumenty i rozwiązując bieżące problemy. Szczególnie w mniejszych firmach zdarza się, że pracownik działu zarządzania zasobami ludzkimi pełni jednocześnie funkcję księgowego i kadrowego. Jednak takie rozwiązanie nie jest spotykane w dużych korporacjach, gdzie specjalista ds. HR w obszarze twardego HR zajmuje się głównie sprawami kadrowymi i płacowymi.
Kolejną istotną cechą jest lojalność i dyskrecja. Formalności związane z warunkami zatrudnienia i wynagrodzeniami nie powinny wychodzić poza ściany biura. Specjalista HR od spraw kadr i płac powinien identyfikować się z misją firmy i podzielać jej wartości oraz działając zgodnie z przepisami prawa pracy, dbać o dobre imię i wizerunek pracodawcy.
Dział zarządzania zasobami ludzkimi powinien łączyć obszary z zakresu twardego i miękkiego HR.
HR miękki odpowiedzialny jest za rozwijanie kultury organizacji oraz zajmowanie się kwestiami związanymi z jakością pracy pracowników w miejscu pracy. Miękki HR dba o zaspokojenie potrzeb szkoleniowych (organizowanie kursów), zarządzanie talentami, motywację pracowników. Specjaliści działający w ramach miękkiego HR wspierają procesy ocen pracowniczych, skupiając się na identyfikowaniu obszarów do poprawy oraz dbają o dalszy rozwój pracowników.
Przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych oraz onboarding nowych pracowników to także działania z zakresu miękkiego HR związane z rekrutacją kandydatów.
Automatyzacja procesów w dziale HR odgrywa kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu zasobami ludzkimi. Wiele czynności związanych z twardym HR można zestandaryzować i zdigitalizować.
Jedną z głównych korzyści automatyzacji procesów HR jest zminimalizowanie rutynowych zadań administracyjnych, takich jak obsługa dokumentacji pracowniczej czy naliczanie wynagrodzeń. Dzięki temu pracownicy Działu HR monitorują czynności wykonywane przez system HR, a zaoszczędzony czas mogą poświęcić na bardziej wartościowe zadania.
Automatyzacja procesów pozwala także na szybszy dostęp do istotnych danych związanych z pracownikami, co umożliwia bardziej efektywne podejmowanie decyzji strategicznych. Systemy HR umożliwiają także monitorowanie wydajności pracowników, zarządzanie czasem pracy czy dostęp do danych dotyczących wynagrodzeń. Co ważne – oprogramowanie dla twardego HR powinno być w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami, ale mimo to nie zwalnia ze znajomości prawa pracy pracowników odpowiedzialnych za HR twardy.
Automatyzacja procesów w twardym HR przyczynia się do podniesienia efektywności, eliminacji błędów ludzkich, optymalizacji kosztów oraz zwiększenia satysfakcji zarówno pracowników, jak i kadry zarządzającej poprzez lepsze wykorzystanie potencjału ludzkiego w danym przedsiębiorstwie.
Wprowadzenie nowoczesnych narzędzi i technologii do obszaru HR przyczynia się do usprawnienia wielu procesów, zwiększenia precyzji działań oraz oszczędności czasu i zasobów.
Jednym z dostępnych narzędzi na rynku wspierających Dział HR w zarządzaniu twardym HR jest platforma XPRIMER w obszarze WFM (Workforce Management). W XPRIMER możesz planować grafiki pracy pracowników, prowadzić ewidencję i rozliczanie czasu pracy, prowadzić obsługę kadrowo -płacową, gromadzić i przechowywać dokumentację pracowniczą w postaci e-teczek. Platforma XPRIMER wspiera także procesy związane z samoobsługą pracowniczą, udostępniając portal pracowniczy oraz dedykowaną aplikację mobilną dla pracowników.
tel. +48 32 420 74 20
kontakt@eqsystem.pl
eq system sp. z o.o.
ul. św. Antoniego 50
41-303 Dąbrowa Górnicza
NIP 629 22 63 139
KRS 0000175772
REGON 278119464
eq system technology sp. z o.o.
ul. św. Antoniego 50
41-303 Dąbrowa Górnicza
NIP 637 01 02 776
KRS 0000108452
REGON 270535105
BDO 000308806
eq system consulting sp. z o.o.
ul. św. Antoniego 50
41-303 Dąbrowa Górnicza
NIP 6793096787
KRS 0000486510
REGON 122987434
eq system scandinavia oy
tel. +358 40 5570411
kari.juntunen@eqsystem.fi
Copyright © 2021 by eq system. All Rights Reserved.