„Szukanie dziury w całym" - czyli kilka słów o pracy testera

W dzisiejszych czasach „wydajność” ma w biznesie kluczowe znaczenie, dlatego też podstawowym powodem, dla którego firmy decydują się na wdrożenie systemów IT, jest potrzeba optymalizacji i usprawnienia procesów. Aby zagwarantować użytkownikom końcowym komfort pracy i wysoką jakość systemu, z którego będą korzystać, niezbędne są testy oprogramowania, wykrywające ewentualne błędy jeszcze na etapie pracy nad nim. A jeśli testy, to do akcji wkracza tester – i to jemu poświęcimy dziś słów kilka.

 

Jak wygląda praca testera oprogramowania?

Testowanie jest podstawową i kluczową częścią zarówno procesu tworzenia, jak i całego cyklu życia oprogramowania. To właśnie testowanie skutecznie zapobiega błędom i podnosi wydajność oprogramowania, a tym samym pozytywnie wpływa na doświadczenia użytkownika końcowego. Tester jest „drugą parą oczu”, która weryfikuje pracę wykonaną przez programistów i wyłapuje pojawiające się błędy. Dba on o to, aby oprogramowanie działało poprawnie i zgodnie z wymaganiami biznesowymi.

Do podstawowych zadań testera należy zarówno tworzenie scenariuszy testów (czyli ustalenie kroków, jakie należy wykonać podczas testów oraz określenie oczekiwanych rezultatów), jak i ich realizacja. Istnieje wiele rodzajów testów, które są wykonywane – podstawowy podział to testy manualne i automatyczne. Testowanie manualne opiera się na weryfikacji istotnych cech danego systemu/aplikacji poprzez m.in.: testy funkcjonalne (np. regresyjne, eksploracyjne) i niefunkcjonalne (np. integracyjne, wydajnościowe). Tester musi przewidzieć jak największą możliwą ilość potencjalnych scenariuszy korzystania z oprogramowania i niejako „wejść w buty” osoby, która będzie korzystać z danych funkcjonalności. Testy automatyczne (zarówno funkcjonalne, jak i niefunkcjonalne) wykonywane są natomiast za pomocą narzędzi automatyzujących proces testowania. Są one wykorzystywane najczęściej w przypadku projektów o dużej skali, ponieważ mogą zostać wykonane znacznie szybciej i być wielokrotnie powtarzane.  

Do zadań testera należy również przygotowanie raportów o bieżących postępach prac i wykrytych niezgodnościach. Bardziej doświadczeni testerzy dokonują także analizy samych testów, określając dane, środowisko testowe, a także specyfikację skryptów oraz procedur. W swojej pracy wykonują również tzw. retesty, polegające na ponownym wykonywaniu operacji, które spowodowały błędy oprogramowania. Pozwalają one odnaleźć właściwą przyczynę problemów i znacząco ułatwiają pracę programistom, którzy następnie optymalizują kod oprogramowania. Testerzy ściśle współpracują więc z członkami zespołu deweloperskiego i uczestniczą w spotkaniach projektowych, aby mieć pełny obraz funkcjonowania systemu i jego integracji z innymi aplikacjami oraz by wymieniać się spostrzeżeniami. W przypadku wykrycia błędów lub awarii systemu testerzy wspierają też specjalistów odpowiedzialnych za serwis – pomagają ustalić przyczynę problemu i szybko ją usunąć.

 

Co cechuje testera oprogramowania?

Praca testera oprogramowania wymaga przede wszystkim cierpliwości, dokładności i umiejętności koncentracji. Często testy są wielokrotnie powtarzane – ważne jest, aby nie tracić czujności i być konsekwentnym w działaniu. Dobry tester powinien umieć skupić się na detalach oraz posiadać umiejętność szybkiej analizy zastanej sytuacji. Jego zadaniem jest dojście „po nitce do kłębka”, jaka jest właściwa przyczyny odkrytego problemu – dlatego musi umieć zadawać odpowiednie pytania.

Niezbędne w pracy testera są również kompetencje komunikacyjne. Podczas swojej pracy tester jest w stałym kontakcie z zespołem produkcyjnym, a jego zadaniem jest przekazywanie informacji o wykrytych błędach w sposób jasny i zrozumiały. Uważne słuchanie i konstruktywne wyrażanie swoich opinii będą stanowiły podstawę udanej współpracy. Także jasne formułowanie komunikatów w formie pisemnej jest dla testera ważna kompetencją.

Szczególnie pożądaną cechą na stanowisku testera jest kreatywność w poszukiwaniu problemów i ich rozwiązań. Dobry tester potrafi spojrzeć na problem z różnych perspektyw i myśleć nieszablonowo znajdując błędy tam, gdzie nikt inny nawet nie zacząłby ich szukać.

 

Idealna praca na start, czy zawód „na całe życie”?

Tester to zawód często wybierany przez osoby, które planują się przebranżowić oraz tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę w branży IT. Testerzy są w codziennym kontakcie z programistami i innymi członkami zespołu, dzięki czemu mogą lepiej poznać cały proces tworzenia oprogramowania. To świetna okazja, aby rozwinąć swoje umiejętności i nauczyć się nowych rzeczy.

Na przestrzeni ostatnich lat dziedzina wiedzy związana z testowaniem znacznie się rozwinęła i powstało wiele poziomów, typów i specjalizacji, co zdecydowanie wpłynęło na postrzeganie wartości testera oprogramowania w organizacji. Testowanie może być więc zawodem na całe życie!

Praca na tym stanowisku może być także dobra bazą, aby doskonalić swoje kompetencje w kierunku pracy inżyniera zapewnienia jakości (QA Engineer), czy analityka.

Zaczynając jako tester manualny możesz rozwijać się w kierunku automatyzacji testów lub kontynuować karierę testera manualnego i wraz ze zdobywanym doświadczeniem awansować – od stanowiska juniora, przez seniora, aż po role liderskie i kierownicze.

 

Od czego zacząć?

Poznaj podstawy programowania. Obecnie na rynku testerskim jednym z najpopularniejszych języków jest Java, ale dobrym wyborem jest również C#, Python, czy JavaScript.

Co w naszej firmie jest dodatkowym atutem? Świetnie, jeżeli będziesz posiadać doświadczenie w tworzeniu scenariuszy testowych oraz praktyczną znajomość narzędzi wspierających i automatyzujących testy (Selenium, JMeter). Certyfikat ISTQB na poziomie foundation jest również mile widziany.

 

Praca testera to możliwość ciągłego doskonalenia się, a ponieważ wyzwania pojawiają się każdego dnia nie sposób się w niej nudzić – podejmij wyzwanie i dołącz do nas:

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z branżą i chciałbyś rozwijać się pod okiem ekspertów? Nie zwlekaj! Dołącz do naszego programu stażowego >>  https://bit.ly/3xOzIrl

Masz już doświadczenie i szukasz nowych wyzwań? Dołącz do naszego zespołu i rozwijaj z nami nasze autorskie rozwiązanie XPRIMER >>  https://bit.ly/3rbwR89

Dołącz do naszego zespołu

Ponad 30 lat doświadczenia w branży IT

Ponad 220 pracowników

Współpraca ze znanymi markami

Możliwość samorealizacji i liczne benefity

Komfortowe i elastyczne warunki pracy

 

eq system sp. z o.o.
ul. św. Antoniego 50
41-303 Dąbrowa Górnicza

NIP 629 22 63 139
KRS 0000175772
REGON 278119464

Copyright © 2021 by eq system. All Rights Reserved.